logo07
ŞUB
2018

ŞEHİT CUMA DAĞ TABİAT TARİHİ MÜZESİNİ ZİYARET ETTİK

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 10.sınıf öğrencileri olarak 17 Ocak 2017 Çarşamba günü MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettik. Tabiat Tarihi Müzesi, çağdaş müzecilik anlayışı ile Coğrafya derslerinde öğrendiğimiz “Dünyanın oluşumu, Güneş Sisteminin yapısı, yeryüzünde yaşam” gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Rehber eşliğinde gezdiğimiz müzenin giriş katında yer alan Güneş sistemi bölümünde, Dünyanın Güneş sistemindeki yeri ve diğer gök cisimleri hakkında bilgi aldık. İzlediğimiz, Dünyanın yapısı simülasyon sunumunun ardından Prehistorya bölümünü de gezdik. Bu bölümde, yaşamın yeryüzünde başlaması, büyük yeryüzü şekillerinin oluşumu, insanın yeryüzünde var olma süreci hakkında bilgi edindik. Yeryüzünün en büyük canlıları olan dinozor fosillerinin sergilendiği “Yaşamın Kanıtları Fosiller” bölümü hepimizi çok etkiledi. Müzenin en üst katında yer alan “Mineraller” bölümü yeryüzünü oluşturan kayaçların ne kadar çok çeşide sahip olduğunu bir kez daha gördük. Değerli ve yarı değerli taşların sergilendiği bu katta rehberimiz bizlere kayaçların kullanım alanları hakkında da bilgi verdi.

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi gezisine katılan tüm arkadaşlarımıza ve gezimizde bize rehberlik eden Coğrafya öğretmenlerimize teşekkür ederiz.