logo13
ŞUB
2018

SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜZESİNDEYDİK

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencileri olarak fizik öğretmenimizin rehberliğinde,  derslerimizde öğrendiğimiz bazı matematiksel olguların teknoloji ve sanayi yardımıyla hayata geçirilmiş olduğu alanları görebileceğimiz nadir yerlerden biri olan Makine Kimya Enstitüsünün Sanayi ve Teknoloji Müzesini gezdik.

İnsanoğlunun, fizik kuralları doğrultusunda, teknolojiden yararlanarak yaratıcılığını en üst seviyeye çıkarıp üretime geçtiği alan olan sanayi, günlük hayatımızın her alanında kullandığımız araç gereçlerin hayat bulduğu alandır. Fizik, canlı ve cansız doğadan aldığı konuların ve olayların nasıl olduklarını matematiksel olarak çözer; teknoloji, bu çözümlerden aldığı fikirle insanoğlunun ihtiyaçlarına uygun materyaller keşfeder ve bunları geliştirir. Sanayi de bu materyallerin hayata geçmesini sağlayacak araçları üreterek katalizör görevi görür ve insanların fizikle teknolojiden yararlanmasını sağlar.

Sanayi ve Teknoloji Müzesindeki “Osmanlı İmalat-ı Harbiye, Kurtuluş Savaşı, Askerî Fabrikalar dönemi, Makine Kimya Enstitüsü döneminde kullanılan araç – gereçler, üretim tezgahları ve iletişim araçlarını kapsayan 1200 objenin tamamı, adeta Türk sanayi tarihini gözlerimizin önüne serer nitelikteydi.

Bu gezide, uzak ve yakın tarihimizde teknolojinin gelişimiyle gündelik hayatımızda kullandığımız birçok araç gerecin evrim geçirdiğini görmek, bizlerde farkındalık yarattı.

Gezi sırasında sunumlarıyla bizi bilgilendiren müze yetkililerine teşekkür ederiz.